Olimpijski sukces w I LO

Bez kategorii

Olimpijski sukces w I LO

Żywienie człowieka jest zjawiskiem tak dawnym, jak historia Homo sapiens. Pomimo upływu wieków, słowa Paracelsusa: "Wszystko jest trucizną i nią nie jest; tylko dawka decyduje, czy coś jest trujące" są aktualne do dzisiaj.

Rewolucyjne przemiany w stanie wiedzy i rozwoju cywilizacji drastycznie wpłynęły na jakość i sposób odżywiania się człowieka, czyniąc choroby dietozależne plagą naszych czasów. Z jednej strony nieustannie jesteśmy "bombardowani" informacjami o zdrowym żywieniu i tzw. dietach cud, z drugiej zaś mówi się o epidemii otyłości, coraz częstszym występowaniu chorób takich jak bulimia czy anoreksja. Jednym słowem: żyjemy w pośpiechu, w stresie, otoczeni mnóstwem sprzecznych informacji i chemicznie przetworzonej żywności.

Dzięki wykorzystaniu osiągnięć nauki o żywieniu, lista zwalczonych chorób i tych, którym można zapobiec przez racjonalne żywienie, stale rośnie. Natomiast stwierdzenie istnienia ścisłego związku między żywieniem a rozwojem, zdrowiem człowieka i jego sprawnością fizyczną spowodowało gwałtowny wzrost znaczenia nauki o żywieniu. W dążeniu zmierzającym do podniesienia poziomu wiedzy żywieniowej społeczeństwa istotną rolę spełnia ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, która zmusza młodych ludzi nie tylko do poszerzania wiedzy z przedmiotów szkolnych, takich jak biologia czy chemia, ale jako wyzwanie stawia poznanie szczegółowych zagadnień z zakresu bromatologii, technologii żywienia oraz dietetyki.

Tegoroczny finał już XXI edycji tejże olimpiady odbył się w dniach 23-25 marca 2017 r. w Szczecinie. Na szczeblu centralnym rywalizacji nasze miasto reprezentowała tegoroczna maturzystka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach - Zuzanna Nowak, przygotowywana pod kierunkiem Grażyny Senderowskiej. Uczennica "Jedynki" ze Szczecina wróciła z tytułem laureata, plasując się na 9. miejscu w kraju.

Etap pisemny Olimpiady składał się z dwóch części. Pierwszą część stanowił test, w którym należało wykazać się wiedzą z zakresu biologii i chemii, biochemii, zasad zdrowego żywienia, biologiczno-chemicznych aspektów żywności i jej bezpieczeństwa. Druga polegała na opracowaniu projektu związanego z produkcją gastronomiczną, planowaniem i oceną żywienia.

Uzyskany tytuł laureata gwarantuje Zuzannie indeks podczas rekrutacji na wybrane kierunki studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Śląskim Uniwersytecie Medycznym. To ogromny sukces, za którym stoi ciężka, systematyczna praca i wielka pasja.

Igor Nowakowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ