Molo - inwestycja w turystykę

Brody

Molo - inwestycja w turystykę

Wybrany został wykonawca mola nad Zalewem Brodzkim. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa na wykonanie robót. Pomost wybudowany zostanie koło gimnazjum w Rudzie, obok wiaty. W naszych okolicach jest wielu pasjonatów kajakarstwa i żeglarstwa. Molo, które będzie "perełką" turystyczna gminy, z pewnością przyciągnie nad zalew wielu gości. Pomost będzie także pełnić funkcję szkoleniową i przyczyni się do rozwoju pobliskiej szkoły.

Obiekt składać się będzie z części stałej posadowionej na palach dębowych oraz z części pływającej, stabilizowanej wbitymi w dno stalowymi słupami. Pomost stały (taras widokowy z barierkami) będzie miał wymiary 18 x 13,5 m. Część pływająca o wymiarach 4,8 x 10 m posadowiona będzie na czterech pływakach siatkobetonowych. Zamontowane będą odboje, drabinka wejściowa i półka nad lustrem wody – m. in. dla kajakarzy. Pokłady mola pokryte będą deskami antypoślizgowymi, a część stała z pływającą połączone trapem zawiasowym z barierkami.

Molo zostanie wykonane za kwotę ok. 120 tys. zł brutto. Prace zakończone zostaną przed 25 czerwca br. Inwestycja omawiana była na sesji Rady Gminy w Brodach, 27 marca br. Radni mieli wiele pytań o charakterze technicznym. Zainteresowani byli też kosztami realizacji zadania oraz gwarancjami jakie udziela wykonawca. Na te pytania odpowiadali: Dariusz Olszewski – właściciel firmy Dekar oraz Michał Gutowski – zastępca wójta gminy Brody. Przedsiębiorca wyjaśniał, że drewno jest optymalnym surowcem do tego typu działań. Pomosty takie jak planowany w Rudzie, od lat budowane są w całej Europie – również w Skandynawii. Biznesmen oświadczył, że wydłuży okres gwarancji na wykonane zadanie ze standardowych trzech do pięciu lat.

Po dłuższej dyskusji, Rada Gminy w Brodach zabezpieczyła w budżecie pieniądze na realizację inwestycji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ