Tydzień Kultury Języka Polskiego

W "Staszicu"

Bez kategorii

Tydzień Kultury Języka Polskiego

W "Staszicu"

"Kto czyta błądzi mądrze i z rozwagą " - to hasło przyświecało tegorocznemu wydarzeniu zorganizowanemu przez polonistki II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Starachowicach. Były konkursy i dzień poświęcony "Moim fascynacjom literackim".

Z licznymi wyzwaniami polonistycznymi zmagali się uczniowie II LO w trwającym od 14 do 24 marca Tygodniu Kultury Języka Polskiego, który ma na celu propagowanie pięknej mowy ojczystej. Odbył się oczywiście konkurs o tytuł Mistrza Ortografii i okazało się, że nie tylko humaniści znają doskonale reguły ortograficzne. Pierwsze miejsce powędrowało do Anny Zaczyńskiej z klasy Ia.

Grupa zdolnych recytatorów ujawniła się na początku roku szkolnego, a kolejne osoby zdecydowały się wystąpić dopiero teraz. Pierwsze miejsce zdobyła Adrianna Głuszek – kl. Ia, ex aequo drugie zajęły Małgorzata Jasztal oraz Sara Świstak z kl.IIc, a trzecie miejsce zdobył Jakub Kowalski z klasy Ib. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Anduła IIa, Mateusz Bonio z klasy I d, Milena Niewczas - z klasy Ic oraz Wojciech Tarczoń – z klasy IIb.

Jednym z punktów tego tygodnia był Konkurs Krasomówczy. Miał zwrócić uwagę młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształcić szacunek do ojczystej mowy, rozbudzać zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtować umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Najlepiej poradziła sobie Dominika Gawlik (kl. IIb), drugie miejsce zdobył Jan Winnicki (kl. Ib) , a trzecie Adam Ryski (kl.Ib). Mistrzami Poprawnej Polszczyzny zostały natomiast uczennice klasy IIa humanistycznej: Michalina Sobczyk i Maria Podporak.

Kulminacyjnym punktem obchodów był ostatni dzień Tygodnia Kultury Języka Polskiego. kiedy w hali sportowej uczniowie klas I - II rozstawili stanowiska, którym przyświecało hasło „Moje fascynacje literackie”. Każda klasa była zobligowana do przygotowania stoiska oraz prezentacji na temat twórczości dowolnie wybranego przez siebie pisarza, a do tego odtworzenia dowolnie wybranej scenki z powieści, baśni, utworu lirycznego. Był „Harry Potter”, Kubuś Puchatek”, „Igrzyska Śmierci”, „Murzynek Bambo”, „Ojciec Chrzestny, Opowieści z Narnii”, „Hobbit”, „Romeo i Julia”, „Sherlock Holmes”, a nawet wiersze Wisławy Szymborskiej. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć zapisujących obrazem wyjątkowe wspomnienia. Podczas prezentacji scenek hala II LO stała się teatrem poprzez nawiązanie więzi aktorów z widzami. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Wszystkie klasy podeszły do tego konkursu bardzo profesjonalnie, a rywalizacja była ostra. Ostatecznie jury w składzie: Joanna Drapejkowska, Agnieszka Kwiecień, Anna Pacek oraz Magdalena Heda zadecydowało, że przegląd fascynacji literackich wygrywa klasa IIb, która przedstawiła w nowatorski sposób wiersz Juliana Tuwima „Bambo”.

W prezentacji stoisk sukces odniosły klasa Id oraz klasa IIa. Licealiści z Id w sposób wysublimowany i oryginalny zaprezentowali twórczość Pierwszej Damy Poezji Polskiej Wisławy Szymborskiej, zachęcając w dziesięciu powodach do pochylenia się wraz z poetką nad światem, a IIa zachwyciła ukazaniem na stoisku kolorytu mrocznych czasów Ojca Chrzestnego. Nad przebiegiem całotygodniowego wydarzenia czuwała polonistka Anna Pacek.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ