Rywalizowali recytatorzy

Iłża

Rywalizowali recytatorzy

Ponad 70 adeptów sztuki żywego słowa uczestniczyło w Rejonowych Eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbywały się w iłżeckim Domu Kultury.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i przedszkoli z gmin Kazanów, Rzeczniów i Iłży zaprezentowali się na iłżeckiej scenie, a oceniało ich jury w składzie: Adolf Krzemiński – prezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemia Radomska, Marian Popis – wiceprezes TKT Ziemia Radomska oraz Czesława Jakubska – polonista.

Występujący na estradzie młodzi i starsi aktorzy recytowali wiersze autorów polskich. Wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych największym powodzeniem cieszyły się utwory Jana Brzechwy i Hanny Łochowskiej, a młodzież gimnazjalna oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych sięgali po utwory Wisławy Szymborskiej, Romana Brandstaettera, Zygmunta Krasińskiego. Obchodzony w tym roku leśmianowski jubileusz skłonił uczestników konkursu poezji śpiewanej do włączania do repertuaru twórczości tego poety.

Poziom artystyczny konkursowych prezentacji jury uznało za wysoki i niezwykle wyrównany. Duże słowa uznania kierowano pod adresem wychowanków szkół ponadgimnazjalnych występujących w kategorii recytacji i poezji śpiewanej. Wysokie umiejętności artystyczne młodzieży szkolnej dobrze wróżą na przyszłość i nawiązują do pięknych tradycji ruchu recytatorskiego Ziemi Iłżeckiej. W przeszłości podopieczne Domu Kultury w Iłży, Magda Wojtan czy Beata Kosno zdobywały laury na wielu ogólnopolskich konkursach. Poziom tegorocznego konkursu nawiązał do tych tradycji.

W kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli laureatami konkursu zostali: Magdalena Sobkiewicz – PSP w Kazanowie, Anna Jabłońska – PSP w Iłży, Julia Nachyła Publiczne Gimnazjum w Rzeczniowie, Karolina Jagiełła – PGG w Iłży, Julia Wancerz – PGG w Iłży. Wszyscy wezmą udział w eliminacjach okręgowych, które odbędą się 11 i 12 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Radomiu.

Do udziału w konkursie Warszawska Syrenka, 22 i 23 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, zakwalifikowano Julię Maciaszczyk z Publicznego Gimnazjum w Kazanowie oraz Agatę Burek z Publicznego gimnazjum w Rzeczniowie.

Wyróżnienia otrzymali: Justyna Chrząszcz – PSP w Kowalkowie, Barbara Ruszkowska – PSP w Kowalkowie, Martyna Mirota – PSP w Zakrzówku, Wiktor Kępczyk – PSP w Rzeczniowie, Martyna Wojtas – PSP w Rzeczniowie, Nikola Wielochowska – PSP w Iłży, Katarzyna Węglicka – PSP w Iłży, Lena Rzońca – PGG w Iłży, Aleksandra Stawczyk – PGG w Iłży, Katarzyna Tusińska – PGG w Iłży.

W kategorii poezji śpiewanej, w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nominowano do udziału w eliminacjach okręgowych w Radomiu Zofię Marculę oraz Natalię Ruśkowską z Domu Kultury w Iłży, a w kategorii recytacji zakwalifikowano: Patrycję Nowak – LO w Iłży, Aleksandrę Pawełek – LO w Iłży, Natalię Ruśkowską – LO w Iłży, Paulinę Sałek – LO w Iłży oraz Marcina Gulbę – ZSP w Iłży. Konkurs odbędzie się 3 kwietnia w Klubie Środowisk Twórczych "Łaźnia"w Radomiu. Wyróżnienia otrzymały natomiast Natalia Miller oraz Izabela Jaroszek z Liceum Ogólnokształcącego w Iłży.

W organizacji eliminacji konkursu recytatorskiego iłżeckiemu Domowi Kultury wsparcia i pomocy udzieliły Samorządy Gmin: Iłża, Rzeczniów i Kazanów.

K.K.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ