Wiersze inspirowane poezją Leśmiana

Iłża

Iłża

Wiersze inspirowane poezją Leśmiana

Iłża

 

W przeddzień Światowego Dnia Poezji w iłżeckiej bibliotece odbyła się miła uroczystość nagrodzenia za czytanie książek w 2016 roku – młodzieży z iłżeckiego gimnazjum i z iłżeckich szkół ponadgimnazjalnych.

Na tę uroczystość zaproszono miejscowego poetę - regionalistę Jana Czarneckiego, który zaprezentował swoje wiersze, nagrodzone w konkursach poetyckich, a inspirowane życiem i twórczością Bolesława Leśmiana. Pan Jan za udział w konkursach organizowanych przez Dom Kultury w Iłży, był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Omawiając je poeta zwracał uwagę na stale obecne w utworach elementy przyrody i natury powiązane z ludzką egzystencją. Autor w swe wiersze wplata również elementy liryki miłosnej. Regionalista opowiedział również młodzieży o swoich zmaganiach w różnorodnych ogólnopolskich konkursach literackich, a było ich ponad 30. Przybliżył też młodzieży swój warsztat pisarski i zachęcał, by ci, którzy próbują już "coś" pisać, robili to nie do szuflady ale dla świata.

Uroczystość miała na celu nagrodzenie młodzieży za czytanie książek, więc wyróżnieni odebrali z rąk pisarza i dyrektor placówki, Teresy Niewczas, dyplomy i upominki ufundowane przez bibliotekę, zaś nauczyciele, którzy przybyli na spotkanie z młodzieżą, otrzymali podziękowania dla szkół oraz ciekawe publikacje o regionie wydanie przez iłżecką bibliotekę.

Spotkanie podsumowujące czytelnictwo w 2016 r. zainaugurowało w placówce obchody Roku Leśmianowskiego, w tym roku przypada bowiem 80. rocznica śmierci i 140. rocznica urodzin poety Bolesława Leśmiana.

Wkrótce kolejne ciekawe wydarzenie obchodów roku Leśmiana w Iłży. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ogłosi konkurs dla dzieci i młodzieży na wykonanie pocztówki "Śladami Leśmiana w Iłży". Już teraz zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w tym konkursie.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ