Punkty karne zobaczysz w Internecie

Dotychczas, by kierowca mógł sprawdzić, ile ma na koncie punktów, musiał zgłosił się do siedziby policji, a za wydruk musiał zapłacić. Niebawem to się zmieni i kierowcy będą mieli możliwość sprawdzić je w Internecie.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że od 24 kwietnia br. każdy kierowca zyska dostęp do informacji o tym, ile ma punktów oraz za co i przez kogo zostały nałożone. Trzeba będzie wejść na stronę obywatel.gov.pl, znaleźć odpowiednią zakładkę i po zalogowaniu darmowo wydrukować sobie PDF z tymi informacjami.

Warunkiem jest jednak posiadanie podstawowego darmowego podpisu elektronicznego. Można zdobyć go drogą elektroniczną, przy pomocy systemu transakcyjnego banku. Logując się do bankowości elektronicznej znajdujemy odpowiednią zakładkę np. usługi administracyjne i tu zdobywamy podpis. Taką możliwość oferują na razie trzy banki: PKO BP, ING oraz Millenium, a dwa kolejne banki już to zapowiedziały. Można to zrobić również sposobem analogowym, zakładając konto na stronie pz.gov.pl i z dowodem osobistym pójść do urzędu skarbowego, gdzie urzędnik aktywuje nasz podpis.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ