Pochowali Żołnierzy Wyklętych

Na cmentarzu parafialnym w Wąchocku

Wąchock

Pochowali Żołnierzy Wyklętych

Na cmentarzu parafialnym w Wąchocku

 

Prochy Czesława Spadły i Józefa Figarskiego, żołnierzy Armii Krajowej i zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, spoczęły na cmentarzu parafialnym w Wąchocku.

Czesław Spadło ps. "Mały" i Józef Figarski ps. "Śmiały" to żołnierze Armii Krajowej straceni przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego 24 września 1946 roku. Ich ciała ukryto w lesie koło Zgórska pod Kielcami.

- Masową mogiłę w Zgórsku odkryto dzięki zlokalizowaniu łusek po nabojach plutonu egzekucyjnego, który dokonał tego komunistycznego mordu. Zamordowani leżeli w płytkim grobie, na głębokości około pół metra pod powierzchnią ziemi - informował Piotr Kalka, archeolog z Fundacji Niezłomni, która ekshumowała w zgórskim lesie ofiary terroru komunistycznego

Po 70 latach od egzekucji rodzinom udało się doprowadzić do prawdziwego pochówku. Mszy żałobnej w Wąchocku przewodniczył ordynariusz Diecezji Radomskiej ks. bp Henryk Tomasik. Uroczystości pogrzebowe miały skromny charakter, obecne były rodziny i byli żołnierze AK. Czesław Spadło i Józef Figarski spoczęli w osobnych grobach obok siebie.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ