Najmłodsi laureaci konkursów przedmiotowych

Zdolni szóstoklasiści

Na okładce

Najmłodsi laureaci konkursów przedmiotowych

Zdolni szóstoklasiści

 

Tylko czwórka uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu starachowickiego może poszczycić się tytułem laureata konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Jest wśród nich szóstoklasista ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO Wiktor Serwicki, laureat konkursu z języka angielskiego, który w ubiegłym roku, będąc jeszcze w piątej klasie, został finalistą językowych zmagań organizowanych przez kieleckie Kuratorium Oświaty. Dlatego też zwolniony był z pierwszego etapu tegorocznego konkursu, sprawdzającego znajomość słownictwa i gramatyki, a także umiejętności rozumienia ze słuchu, czytania, pisania i mówienia. Wiktor poradził sobie znakomicie i uzyskał tytuł laureata. Wychowanek SSP STO języka angielskiego zaczął uczyć się już w wieku trzech lat. Uczęszcza także na zajęcia z języka francuskiego, w szkole szlifuje też niemiecki. Wychowawcą klasy, w której uczy się chłopiec jest anglistka Katarzyna Sasak.

- Wiktor jest mądrym, zdolnym, pracowitym i odpowiedzialnym uczniem, lubi uczyć się języków – chwali swojego podopiecznego wychowawczyni.

Słów uznania nie kryje także dyrektor Dorota Glina, która uczyła szóstoklasistę, kiedy rozpoczynał swoją przygodę ze szkołą.

- Ma pasję uczenia się, to niezwykle otwarta dziecięca osobowość. Potrafi zaszczepić swoje zainteresowania nie tylko wśród kolegów i koleżanek ale też dorosłych – uzupełnia.

Jednym ze sztandarowych hobby Wiktora jest... gotowanie. W szkole nie ma chyba nikogo, kto nie zna smaku przyrządzanych przez niego trufli. Okazja, by ich spróbować nie zdarza się jednak często, bowiem chłopiec, jak sam przyznaje, serwuje je jedynie raz w roku, podczas tak zwanych "szkolnych kramików". Chętnie czyta książki i podróżuje, by poznawać nowe miejsca, tajniki kuchni, kulturę i obyczaje mieszkańców różnych części świata.

Warto dodać, że uczeń ma na swoim koncie także liczne sukcesy w konkursach sprawdzających wiedzę m.in. z języka angielskiego i polskiego oraz matematyki, zarówno na szczeblu miejskim, jak i powiatowym.

Laureatem kuratoryjnego konkursu humanistycznego jest Kacper Janus, uczeń klasy VIc Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach. Wychowanek Iwony Łojek znalazł się w gronie 36 wyróżnionych uczniów wśród 87 zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego. Zanim jednak Kacper trafił do grona najlepszych uczniów w województwie, musiał przejść dwa etapy, szkolny i powiatowy. Poradził sobie znakomicie.

- Moja wychowawczyni, pani Iwona Łojek, wytypowała mnie na konkurs we wrześniu, bo stwierdziła, że jestem dobrym uczniem z przedmiotów humanistycznych. Razem z panią Agatą Zając od historii przygotowywały mnie do konkursu i zaszczepiły we mnie miłość do przedmiotów humanistycznych. Chciałem jak najlepiej przygotować się do tego konkursu, dlatego uczęszczałem na dodatkowe zajęcia po lekcjach, w ferie, a nawet na lekcji wychowawczej – mówi GAZECIE Kacper Janus.

Etap wojewódzki to test składający się z 38 pytań. Większość z nich stanowiły pytania zamknięte, ale uczestnicy musieli zmierzyć się także z pracą pisemną. Do wyboru było 5 tematów. Reprezentant "trzynastki" wybrał kartkę z pamiętnika, w której musiał opisać obraz "Dziewczynki w czerwonej sukience".

- Kiedy otworzyłem test na etapie wojewódzkim trochę się przestraszyłem, bo niektóre zadania były dość trudne, ale później okazało się, że cały test już taki nie był. Większość zadań było z historii, ale były także z języka polskiego, historii sztuki i plastyki, łącznie było ich 38. Zadania z historii były dość proste, te z polskiego już trudniejsze, a nad pracą pisemną musiałem się trochę zastanowić, żeby dobrze sformułować jej treść i użyć odpowiednich faktów do opisania przedstawionego dzieła – dodaje uczeń SP nr 13.

Kacper Janus konkurencję miał ogromną, lecz wykazał się wiedzą i znalazł się w gronie 36 laureatów. Sukces w konkursie sprawił, że uczeń zwolniony był z jednej części egzaminu szóstoklasisty i otrzymał z niego maksymalną ilość punktów. Nie ukrywa radości z osiągniętego wyniku.

- Gratulowali mi rodzice, nauczyciele w szkole, pan dyrektor, koledzy, koleżanki i wszyscy bardzo się z tego cieszyliśmy. Moją przyszłość chciałbym związać z kierunkami humanistycznymi. Myślałem o dziennikarstwie lub o studiach prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – mówi GAZECIE K. Janus.

Laureaci w Mircu i Rzepinie

Jedynym w powiecie starachowickim laureatem XIII Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych został Jakub Kawałek, uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym. Do udziału w zmaganiach przygotowywał się pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Dziewierz i Izabeli Stachowicz.

Jakub od najmłodszych lat lubił rozwiązywać łamigłówki. Interesuje się piłką nożną, motoryzacją i nowinkami technicznymi. Kolekcjonuje znaczki pocztowe o tematyce sportowej, należy do szkolnego Koła Filatelistycznego. W ubiegłym roku jego eksponat o piłce nożnej zdobył puchar i srebrny medal na Krajowej Wystawie Filatelistycznej w Koszalinie. W tym roku uplasował się na 3. miejscu w województwie, w grupie wiekowej IV-VI w Konkursie Wiedzy Filatelistycznej i Tematycznej pt.: "Dolny Śląsk – zapraszamy w Sudety". W ubiegłym roku szkolnym 2014/2015 Jakub zajął I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym oraz w przyrodniczym "AS".

- Ostatnie miesiące były pełne emocji. Aby zwalczyć stres towarzyszący podczas zmagań na konkursie, myślami byłem na kolejnym etapie. Podczas gali podsumowującej uświadomiłem sobie, jak dużo zyskałem dzięki swojej pracy. Czułem się tam wyjątkowo – jak aktor na rozdaniu Oskarów. Największą nagrodą dla mnie było to, że zwolniony byłem z części I sprawdzianu szóstoklasisty. Mam motywację, by pracować dalej. Na pewno nie spocznę na laurach – powiedział podczas rozmowy ze swoimi opiekunami Kuba.

Dyrektor szkoły i nauczyciele są dumni z tak znaczącego osiągnięcia ucznia i za pośrednictwem GAZETY serdecznie gratulują szóstoklasiście i jego rodzicom.

Tytuł laureata konkursu sprawdzającego wiedzę z języka angielskiego zdobył także Wiktor Glina. Jest uczniem klasy VI Szkoły Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Rzepinie Drugim. Wykazuje szczególne zdolności lingwistyczne i muzyczne. W ubiegłym roku szkolnym brał udział w projekcie "Śpiewająca Polska" i wraz z chórem szkolnym zdobył "Złote Pasmo". W tym roku został laureatem XIII Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, do udziału w którym przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Żur. Jak mówią zgodnie nauczyciele, to wielki sukces w historii szkoły.

(Kas, mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ