Wyłonili mistrza ortografii

Dyktando, krzyżówka z trudnościami ortograficznymi, korekta tekstu i rebusy

W numerze

Wyłonili mistrza ortografii

Dyktando, krzyżówka z trudnościami ortograficznymi, korekta tekstu i rebusy

Skuwka, stalówka, gżegżółka – między innymi z takimi wyrazami musieli zmierzyć się uczestnicy XIII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o Tytuł Mistrza Ortografii, który odbył się 5 marca br. w Społecznej Szkole Podstawowej STO. Adresowany był do uczniów klas szóstych.

Konkurs miał na celu dbałość o piękno i poprawność języka polskiego, utrwalenie oraz popularyzację wiedzy z zakresu ortografii oraz integracji środowisk szkolnych w mieście. W zmaganiach wzięli udział zwycięzcy eliminacji wewnątrzszkolnych z SP nr 1, 10, 11, 12 i Społecznej Szkoły Podstawowej STO.

- Uczniowie pisali dyktando indywidualnie, walcząc o tytuł Mistrza Ortografii. W drugiej części dwuosobowe zespoły z każdej szkoły rozwiązywały zadania. W tym roku była to krzyżówka z trudnościami ortograficznymi, korekta tekstu i ułożenie rebusu do wylosowanego hasła – poinformowała Dorota Glina, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach.

Zmagania uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: Klaudia Smyk ze Szkoły Podstawowej nr 1, Joanna Matysek ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, Beata Głowacka ze Szkoły Podstawowej nr 11, Małgorzata Sipta ze Szkoły Podstawowej nr 12 i Teresa Rybka ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO. Mistrzem Ortografii została Katarzyna Żurowska z "jedenastki". Tytuł wicemistrza otrzymał Wiktor Serwicki ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO, natomiast nagrodę drugiego wicemistrza jury postanowiło przyznać Alicji Różalskiej również ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO.

W rywalizacji drużynowej zwyciężyła reprezentacja SSP STO. Tuż za nimi uplasowała się ekipa z "jedynki", a trzecim miejscem cieszyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi.

Wszystkich uczestników nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i kalendarzami, natomiast laureaci kategorii indywidualnej odebrali również nagrody rzeczowe. Najlepszym zespołom wręczono słowniki, które wzbogacą księgozbiory szkolnych bibliotek.

Nagrody ufundowało: Samodzielne Koło Terenowe nr 50 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach, czyli organ prowadzący Społeczną Szkołę Podstawową i Społeczne Gimnazjum. O gry i zabawy w przerwach zadbali harcerze z 100 Drużyny Harcerskiej "Wataha". Był także słodki poczęstunek.

(J)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ